آموزش مدیتیشن


دنیای مدرن، پر از مشکلات، نگرانی ها و جریان اطلاعات است. این دغدغه ها ما را تشویق کرده تا به دنبال راه هایی برای قطع ارتباط از هیاهوی بیرونی باشیم. با کمال تعجب، شما می توانید این کار را به سادگی با چند دقیقه مدیتیشن انجام دهید. البته اگر مهارت نداشته باشید، چگونه این کار را انجام می دهید؟

ما به شما می گوییم که چگونه در خانه به درستی مدیتیشن کنید. در دنیای امروز، هر کسی می تواند مدیتیشن را یاد بگیرد. این کار فرصتی است برای یافتن آرامش در درون خود، زندگی آگاهانه و مقاومت در برابر استرس. برای آشنایی با آموزش مدیتیشن و تمرینات پایه، در ادامه با ما همراه باشید.


5 مورد که در آموزش مدیتیشن باید به آن توجه کنید.

بیایید آموزش مدیتیشن را با 5 اشتباه رایج در زمینه مدیتیشن شروع کنیم. ما این اشتباهات را با 5 مورد صحیح جای گذاری خواهیم کرد.

می توان در مدیتیشن کارهای اشتباه انجام داد.

در واقع، انواع مختلفی از مدیتیشن وجود دارند. می توانید در حالت نشسته، دراز کشیده، ایستاده، دویدن، راه رفتن یا رقصیدن مدیتیشن کنید. می توانید مانترا بخوانید، به موسیقی گوش داده یا می توانید این کار را در سکوت انجام دهید. مدیتیشن، مدیریت توجه شما و آرام کردن ذهن می باشد. این امر به این معنی است که تمام کارها در درون شما اتفاق می افتند. بسیاری، بدون اینکه متوجه باشند، در زندگی روزمره مشغول تمرینات مراقبه هستند.

ذهن ما مجموعه‌ای از قواعد را تعریف می‌کند، که این قوائد شامل هر چیزی­‌ست که به ذهن ما هویت می‌­دهد. در مراقبه و مدیتیشن بیشتر به سراغ این هویت­‌ها که به نوعی شخصیت ماست می­‌رویم. در واقع کنار آمدن با این موضوع برای ذهن سخت است و با منطق ما سازگار نیست.

می توانید در حین انجام بسیاری از کارهای روزمره، مراقبه کنید. این کارها شامل تمیز کردن، شستن ظروف، دویدن، ماهیگیری، خیاطی یا بافندگی، نقاشی، شنا یا آماده کردن قهوه صبح می شوند. به دنبال تکنیک مراقبه درست نباشید. آنچه برای شما مفید است را پیدا کنید.مراقبه تاثیرات مثبتی در درمان بی خوابی و درمان افسردگی دارد.

مدیتیشن تنها یک مراقبه باطنی است.

مدیتیشن فقط یک تمرین و ابزاری برای کار با تمرکز و ذهن شما است. به همین ترتیب، هنگام آموزش مراقبه، نیازی به خواندن مانترا، گوش دادن به موسیقی هندی، روشن کردن شمع یا بخور دادن نیست. همه چیز به میل شما بستگی دارد. شما می توانید به روشی که می خواهید مراقبه کنید.


5 اشتباه رایج در زمینه مدیتیشن
چه کارهایی در انجام مدیتیشن اشتباه است؟

 

در مدیتیشن، باید ذهن خود را کاملا از افکار آزاد کنید.

این یکی از اشتباهاتی است که باعث می شود افراد پس از اولین تلاش، مراقبه را ترک کنند. متوقف کردن جریان افکار در سر تقریبا غیرممکن می باشد. وظیفه آموزش مدیتیشن این است که یاد بگیریم این افکار را از بیرون بدون قضاوت مشاهده کنیم. با گذشت زمان می توانید متوجه شوید که جریان فکر شما ضعیف می شود.

مراقبه بسیار طولانی است.

برای رسیدن به نتیجه و ناامید نشدن در مدیتیشن، نباید بلافاصله ساعت ها مراقبه کنید. برای شروع، می توانید این کار را برای یک یا دو دقیقه انجام دهید. برای اثربخشی، مراقبه را در زندگی روزمره خود وارد کنید.مراقبه در درمان اضطراب برای افرادی که در طول روز با استرس و اضطراب مواجه هستند نیز می تواند کمک فراوانی کند.

مراقبه بی فایده است.

ما آماده ایم که با این باور غلط به طور جدی برخورد کنیم. مراقبه، با جزئیات مورد مطالعه قرار گرفته که طی آن، صدها مزیت از تمرین های منظم مراقبه پیدا شده اند.


روش انجام مدیتیشن
انجام مدیتیشن با چه روش هایی انجام می شود؟


روش انجام مدیتیشن

در آموزش مراقبه یاد میگیرید که انتخاب تکنیک مناسب، به ترجیح شخصی بستگی دارد. می توانید با هر دو چشم باز یا بسته مراقبه کنید. می توانید آن را در حالت نشسته، ایستاده، دراز کشیده و حتی راه رفتن انجام دهید. در نسخه کلاسیک مراقبه نشسته، مهمترین قانون این است که ستون فقرات را صاف نگه دارید.

در این حالت باید قفسه سینه را آزاد نگه داشته تا چیزی در تنفس اختلال ایجاد نکند و بدن تا حد امکان آرام باشد. افراد مبتدی می توانند روی یک صندلی بنشینند، به پشتی تکیه داده و چشمان خود را ببندند. سپس فقط نفس بکشید، ماهیچه ها را یکی یکی شل کرده و افکار را رها کنید. باید سرعت تنفس معمولی خود را حفظ کرده و سعی نکنید که نفس های طولانی یا عمیق بکشید. از این گذشته، مراقبه به معنای عشق و نگرش احترام آمیز نسبت به خود و بدن است.


درمان افسردگی


عبارت رها کردن افکار بسیار ساده به نظر می رسد، اما این یک مهارت بسیار پیچیده در آموزش مدیتیشن بوده که با تجربه به دست می آید. برای اولین بار، فانتزی ها و خاطرات مختلفی دائما به ذهن خطور کرده و شما را از روند آرامش منحرف می کنند. این مسئله کاملا طبیعی است. فقط هر بار به آرامی توجه خود را به تنفس معطوف نمایید.


مراقبه و ریلکسیشن چه تفاوتی دارند؟

این سوال توسط فرانک جود بوچیو، معلم یوگا، آیورودا و هیپنوتیزم درمانگر پاسخ داده شده است. به گمان ما، هنگام تماشای تلویزیون، نشستن روی یک صندلی نرم و راحت، نوشیدن یک نوشیدنی یا خواندن یک کتاب جالب، ریلکسیشن می کنیم. این اصلا درست نیست. آرامش واقعی نمی تواند خود به خود به وجود بیاید.

آن نیاز به تمرین و پرورش مداوم دارد. برخی از اشکال آرامش می توانند به مراقبه تبدیل شوند. بسیاری از مراقبه گران، بر این باورند که تکنیک تمدد اعصاب امکان دسترسی به سکوت درونی را فراهم می کند. به همین برای مراقبه مفید است. ریلکس شدن، اثر ثانویه برخی مراقبه ها می باشد.

با این حال، برخی از اشکال مراقبه فقط استراحت و آرامش هستند و نه بیشتر. در نهایت، همه چیز به اهداف و تکنیک آموزش مراقبه بر می گردد. آموزش مراقبه که به طور کلی در سه دسته تمرکز، ذهن آگاهی و تفکر ارائه می شود، شکلی از آموزش ذهن است. مراقبه بر اساس این فرض اساسی کار می کند که آگاهی، کیفیت زندگی شما را تعیین می نماید. مراقبه به شما کمک کرده تا با خودتان دوست شوید و خود را از واکنش های تحریک پذیر رها کنید.


انواع مدیتیشن


انواع مدیتیشن

مراقبه انواع مختلفی دارد که در اینجا با چند نوع از انواع مراقبه آشنا خواهیم شد:

مدیتیشن هدایت شده

مدیتیشن هدایت شده با راهنمایی یک مشاور انجام می گیرد. این روش، با پیروی از تکنیک ها و الگوهای مختلف مراقبه که ذهن در حین تمرین از آنها پیروی می کند، انجام می شود.

مدیتیشن ویپاسانا

تکنیک ها در آموزش مراقبه معمولا بسته به نوع تاثیرشان به دو گروه آرام بخش و روشنگر تقسیم می شوند. ویپاسانا نوعی مراقبه بینشی بوده که سطح تمرکز و توجه را افزایش می دهد. هدف مراقبه های بینشی، تغییر دادن ذهن با ایجاد ویژگی هایی مانند شفقت و خرد است. ویپاسانا شامل نگاه کردن به واقعیت های زندگی آنگونه که هستند، می باشد.

مدیتیشن شاماتا

مراقبه شاماتا یک تمرین بودایی بوده که در لغت به معنای آرامش است. بودا تاثیر اعمال مراقبه بر ذهن را به دو نوع ویپاسانا و شاماتا، یعنی روشنگری و صلح تقسیم کرد. به همین دلیل، ویپاسانا و شاماتا اساس واحد مراقبه را تشکیل می دهند. مراقبه شاماتا برای تعادل و آرامش ذهن طراحی شده است.

از این رو، این تمرین مراقبه برای تسکین استرس نیز مفید می باشد. این روش از طریق تکنیک تمرکز بر روی یک شی خاص، ذهن را از اثرات منحرف کننده، اضطراب و وحشت آزاد می کند.

مدیتیشن
مدیتیشن با روش آرامش تدریجی می‌تواند به ارتقا احساس آسودگی و آرامش عمومی شما کمک کند. این روش همچنین می‌تواند به التیام دردهای مزمن نیز کمک کند. از آنجا که این روش به آهستگی بدن را آرام می‌کند و تنش‌های روزانه‌ی شما را از وجودتان خارج می‌کند، برخی افراد از آن برای شروع خواب خود استفاده می‌کنند.

 
مراقبه متعالی


مراقبه متعالی

این تمرین ساده، استفاده از کلمات، صداها یا عبارات کوتاه به عنوان یک مانترا شخصی است. این عمل دو بار در روز به مدت 20 دقیقه در حالت نشسته با چشمان بسته اعمال می شود. از طریق این تمرین، بدون تلاش اضافی برای تمرکز، می توانید به آرامش درونی عمیق برسید.

همچنین دسته بندی انواع مراقبه بر اساس معیارهای مهم نیز به صورت زیر می باشد.

مدیتیشن بر اساس روش انجام

مدیتیشن بر اساس روش هایی که می توان آن را انجام داد به دو دسته تقسیم می شود:

  • هدایت شده
  • هدایت نشده

مدیتیشن بر اساس نحوه قرارگیری

مدیتیشن بر اساس نحوه قرارگیری فرد و شرایط جسمی فرد به 3 دسته تقسیم می شود.

  • خوابیده
  • نشسته
  • ایستاده

مدیتیشن بر اساس هدف

افراد با اهداف مختلفی مدیتیشن را انجام می دهند که در اینجا به چند مورد از اهداف مدیتیشن اشاره خواهیم کرد.

  • تنفسی
  • خواب
  • صبح
  • تمرکز
  • کاهش استرس
  • آرامش
  • غلبه بر اضطراب اجتماعی
  • رهایی از خجالت
  • سپاسگزاری
  • ذهن آگاهی
  • تسکین درد
  • اسکن بدن
  • عشق و مهربانی

انواع مدیتیشن بر اساس “نقطه تمرکز”


مدیتیشن بر اساس نقطه تمرکز

در آموزش مدیتیشن مشاهده می کنید که می توان مدیتیشن را بر اساس نقاط تمرکز متفاوتی انجام داد در اینجا به انواع نقطه تمرکز اشاره خواهیم کرد:

  • تنفسی
  • با تمرکز بر بدن
  • با تمرکز بر شیء خارجی
  • با تمرکز بر انجام کار یا دنیای اطراف

چند نمونه آموزش مدیتیشن

حال که با انواع مدیتیشن آشنا شدیم با چند نمونه آموزش مراقبه ادامه می دهیم ، این مراقبه ها را در خانه نیز می توانید انجام دهید.

مراقبه محبت آمیز (METTA MEDITATION)

با تمرین منظم، مراقبه محبت آمیز به شما امکان می دهد تا توانایی همدلی با افراد دیگر را توسعه دهید. این نوع مراقبه به ظهور احساسات مثبت از طریق شفقت کمک می کند. شما باید در قلب و ذهن خود احساس عشق و حسن نیت ایجاد کنید. این احساسات را ابتدا به سمت خود و سپس به تدریج به سایر افراد و موجودات زنده هدایت نمایید.


مدیتیشن مانترا


مدیتیشن مانترا

مانترا چیزی است که ذهن را آزاد می کند. مانترا هجا، کلمه یا جمله ای می باشد که در مراقبه برای تمرکز ذهن و رسیدن به یک حالت عاطفی خاص استفاده می شود. تکنیک انجام مدیتیشن مانترا ساده است. باید در هر یک از وضعیت ها برای مراقبه قرار گرفته، چشمان خود را ببندید و مانترای انتخاب شده را برای خود تکرار کنید.

مراقبه های تائوئیستی

تائوئیسم یک آموزه سنتی چینی درباره راه کارها بوده که شامل عناصری از فلسفه و مذهب است. ویژگی اصلی این نوع مراقبه، کار با انرژی درونی و تولید، تبدیل و گردش آن می باشد. هدف مراقبه تائوئیست، آرامش ذهن و بدن، رسیدن به تعادل عاطفی، بهبود گردش انرژی درونی و اتحاد با تائو است. برخی از سبک های مراقبه تائوئیستی با هدف بهبود سلامت و طول عمر هستند.

از کجا آموزش مدیتیشن را فرا بگیریم؟

هر چند که مدیتیشن بسیار ساده است، اما قوانین خاص خود را دارید. به همین دلیل برای شروع، باید به افراد حرفه ای در این زمینه مراجعه کنید، تا اشتباهات رایج را انجام ندهید. بدین منظور، مجموعه روانشناسی کیانی دوره های آموزشی را جهت آموزش مدیتیشن فراهم کرده است. با دیدن این دوره های ویدیویی در خانه و مکان مورد نظر، به راحتی روح و جسم خود را به آرامش سوق دهید. به علاوه، تیم پشتیبانی ما همواره تا پایان دوره با شما همراه خواهد بود.

منبع: mindworks ، mayoclinic ، mindful

روانشناسی کیانی

سوالات متداول

چرا آموزش مدیتیشن اهمیت دارد؟

امروزه با توجه به شرایط داشتن زمان هایی برای کسب انرژی و آرامش می تواند در سلامت روان افراد بسیار اهمیت داشته باشد به همین دلیل بهتر است از راه هایی مثل مراقبه و مراقبه آن را کسب کنیم.برای آموزش مراقبه نیز می توان از مشاوره آنلاین روانشناسی استفاده کرد.

آموزش مدیتیشن به چند دسته تقسیم می شود؟

مدیتیشن به انواع مختلفی مثل مانترا، تائوئیستی و مراقبه های محبت آمیز تقسیم می شوند که شما می توانید آموزش کامل مراقبه را در دوره های آموزش مدیتیشن فریبا کیانی یاد بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • سلام روزبخیر
   اگر انتظار معجزه وار از مدیتیشن نداشته باشید بله در صورت اجرای مسائلی که عنوان شده مشکلات عمومی بهبود پیدا میکند و مشاوره تلفنی نیز داریم. با شماره
   09056226845 در واتس اپ با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید