درمان افسردگی

 

درمان افسردگی یکی از مسائلی بوده که در چندین سال اخیر بسیار مورد بحث بوده است. با توجه به سبک زندگی امروزی افسردگی یکی از مشکلات رایج به حساب می آید حتی بعضی از انواع آن مانند افسردگی فصلی به صورت متناوب ایجاد می شود. تا به امروز روش های بسیار مختلفی برای از بین بردن این مشکل در افراد مختلف پیشنهاد شده است. بعضی از این روش ها دارای ریشه علمی هستند اما برخی دیگر بر اساس تجربه شخصی حاصل شده اند. اما مهم نیست ریشه آن ها چه باشد زیرا هر چیزی که بتواند افسردگی را درمان کند معمولاً مورد تقاضا قرار می گیرد.افسردگی تاثیرات فراوانی بر زندگی افراد می گذارد پس پیشنهاد ما به شما پیگیری و درمان با مشاوره تخصصی است.ما در روانشناسی کیانی در این راه شما را همراهی خواهیم کرد.

 

فریبا کیانی | Fariba Kiani

برای رفع مشکلات درونی و درمان آن ها  تنها نیستید.

من، فریبا کیانی، در این مسیر شما را همراهی خواهم کرد.

فریبا کیانی | Fariba Kiani

برای رفع مشکلات درونی و درمان آن ها  تنها نیستید.

من، فریبا کیانی، در این مسیر شما را همراهی خواهم کرد.

 

چگونه می توان افسردگی را درمان کرد؟

اصطلاح “افسردگی” در حال حاضر تقریبا برای همه آشنا است. اکثر افراد به آسانی این برچسب را به دیگران و حتی خود می ‌چسبانند. افسردگی می تواند به دلیل مسائلی باشد که در کودکی با آن ها رو به رو بودیم.افسردگی یک اختلال عاطفی است که باعث رنج در افراد می شود. زندگی کامل و کار را مختل می کند و پیامدهای مخربی برای روابط بین فردی دارد. در بد ترین حالت، این بیماری می تواند منجر به خودکشی شود. متاسفانه، یک اختلال افسردگی اغلب جدی گرفته نمی شود. حتی بیشتر از آن بعضی افراد افسردگی را دلیلی برای مراجعه به پزشک نمی داننداین مورد به خصوص برای افسردگی در نوجوانان دیده می شود.افسردگی می تواند باعث به وجود آمدن اضطراب در فرد شود . درمان اضطراب و افسردگی باید زیر نظر متخصص انجام شود.

یک فرد افسرده می تواند چیزهای ناخوشایند زیادی را از دیگران بشنود مانند اتهام تنبلی و خودپسندی، عدم تمایل به نگاه مثبت به زندگی. بیمار، به عنوان یک قاعده، نمی تواند به تنهایی از این حالت خارج شود و وضعیت او به طور پیوسته رو به وخامت است. رهایی از افسردگی بدون کمک غیر ممکن خواهد بود و در موارد شدید تر می تواند موجب افسردگی مداوم (افسرده خویی) شود.

 

خدمات روانشناسی فریبا کیانی

 

فقط یک متخصص می تواند علل بیماری را درک کند، تشخیص دقیق بدهد و یک درمان موثر برای افسردگی ارائه دهد. مطالعات بالینی متعددی که در سراسر جهان انجام شده نشان داده شده موثرترین درمان افسردگی ترکیبی از روش ‌های زیر است.

 • درمان دارویی (تجویز داروهای ضد افسردگی)
 • روان درمانی (درمانی شناختی رفتاری)
 • روش های سخت افزاری ( BOS تراپی، مغناطیس درمانی، فتوتراپی، رفلکسولوژی، خواب درمانی، اوزون درمانی ، ماساژ و غیره)
 • داروهای گیاهی (جوشانده، دم کرده، استنشاق بر اساس گیاهان دارویی).
 • درمان افسردگی با ساده ترین روش با مدیتیشن های اصولی

به همراه روانشناسی کیانی با تنظیم امواج با فرکانس های مناسب و انجام مدیتیشن های اصولی از شر افسردگی راحت شوید.

 

اقداماتی برای غلبه بر افسردگی
برای غلبه بر افسردگی چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

 

اقداماتی برای غلبه بر افسردگی

روش ‌های مستقل مقابله با انواع افسردگی به خودی خود قادر به شکست اشکال خفیف حالت ‌های افسردگی هستند. داروها روش ‌های کلیدی برای مدیریت افسردگی هستند. با این حال فعالیت بدنی، رژیم غذایی و سبک زندگی درست می تواند یک راه طبیعی موثر برای غلبه بر افسردگی باشد. تغییر سبک زندگی شامل موارد خاصی است که آن ها را ذکر می کنیم.

 • ورزش کنید

بر کسی پوشیده نیست فعالیت های بدنی منجر به بهبود خلق و خو خواهد شد. به هیچ وجه نیازی به دویدن ماراتن یا خسته کردن خود با  فعالیت بدنی سنگین ندارید. فرقی نمی کند  چه نوع فعالیت بدنی و ورزشی را انتخاب می کنید. نیم ساعت پیاده روی ساده برای سلامت روان ممکن است کافی باشد.

افسردگی نتیجه بسیار منفی بر روابط فرد دارد و افراد را می تواند منزوی و از اجتماعی بودن دور کند با در روانشناسی کیانی ، با مشاوره تخصصی مناسب از این اتفاق جلوگیری خواهیم کرد.

درمان ساده افسردگی با گوش دادن به مدیتیشن با تنظیم بر فرکانس مناسب با فریبا کیانی

 • تغذیه

هیچ رژیم غذایی یا رژیم غذایی خاصی  برای  افسردگی وجود  ندارد اما یک  رژیم غذایی سالم  به طور کلی فواید زیادی دارد. مواد مغذی جزء ضروری در مبارزه با  افسردگی هستند. بدون مجموعه ای مناسب از مواد مغذی،  داروهای افسردگی به اندازه کافی موثر عمل نمی کنند.

 • بخوابید

در حالی که مشکلات خواب یکی از علائم  افسردگی هستند، می توانند آن را بدتر کنند. برخی از مبتلایان به  افسردگی بیش از حد معمول می خوابند. اما بسیاری از افراد افسرده از بی خوابی رنج می ببرند عادت کنید هر روز سر ساعت مشخصی به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید. سازماندهی کنید و خواب سالم را  به یک عادت تبدیل کنید.اگر به مشکل بی خوابی دچارید حتما به درمان بی خوابی بپردازید تا سریع تر مشکلتان حل شود.

 

روش های درمان طبیعی برای افسردگی
آیا می توان از گیاهان دارویی برای درمان افسردگی استفاده کرد؟

 

روش های درمان طبیعی برای افسردگی

یکی از راه های درمان افسردگی بدون دارو درمان های طبیعی برای افسردگی است که می توانید از آن ها استفاده کنید.

 • چای خارمریم

چای خارمریم فواید زیادی برای سلامتی و پوست دارد. در میان فواید آن اثر درمان افسردگی دیده می شود و از قوی ترین جایگزین ها برای داروها به حساب می آید. هنگامی که چای خار مریم مصرف می شود، هورمون سروتونین وارد عمل خواهد شد و اضطراب شروع به از بین رفتن می کند. ترشح فراوان این هورمون افراد را از افسردگی خارج می کند. خارمریم اثر تسکین دهنده دارد، بنابراین برای افرادی که مشکل خواب دارند بسیار موثر است. این گیاه عوارض جانبی بسیار کمی دارد اما توصیه می شود تحت نظر پزشک مصرف شود. رقیق ‌کننده‌های خون، قرص ‌های ضدبارداری می ‌توانند با این گیاه تداخل داشته باشند و به سلامتی شما آسیب بزنند.

یکی از راه های درمان افسردگی ، پریمال تراپی است. این روش از مهم ترین روش های درمان افسردگی است که من فریبا کیانی در پکیج رهایی از رنج کامل درباره آن صحبت کرده ام.

 • زعفران

زعفران یک گیاه طبیعی مهم است که به عنوان ادویه در وعده های غذایی استفاده می شود و در درمان افسردگی نیز موثر است. از خانواده زنبق بوده و از خشک کردن کروکوس گل به دست می آید. برای درمان افسردگی متوسط ​​و خفیف می توانید به راحتی از زعفران استفاده کنید.

 • آرامش روح با اسید فولیک

اگر سطح اسید فولیک در بدن شما پایین باشد، می تواند باعث افسردگی شود. اگر روزانه 500 میلی گرم اسید فولیک مصرف کنید، می توانید از افسردگی پیشگیری کنید و حتی تاثیر داروهای افسردگی را که استفاده می کنید افزایش دهید. تعداد زیادی از مواد خوراکی دارای اسید فولیک هستند و ما در طی روز آن ها را مصرف می کنیم. اگر این غذاها را مصرف می کنید، نیازی به مصرف مکمل های غذایی مختلف ندارید. لوبیا، عدس، غلات، سبزیجات برگ سبز و سبز تیره دارای اسید فولیک هستند.

 

درمان مغناطیسی برای افسردگی
درمان مغناطیسی چیست؟

 

درمان مغناطیسی برای افسردگی

در این روش از میدان های مغناطیسی برای تحریک سلول های عصبی در مغز به منظور بهبود علائم افسردگی استفاده می کنند. تحریک مغناطیسی جمجمه ای اغلب زمانی استفاده می شود که سایر درمان های افسردگی موثر نبوده باشد. این درمان افسردگی شامل انتشار پالس های مغناطیسی مکرر است. به همین دلیل بوده که به آن تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال تکراری یا rTMS می گویند. در طول جلسه EMT، یک سیم پیچ الکترومغناطیسی روی پوست سر، نزدیک پیشانی قرار می گیرد. مغناطیس الکتریکی بدون درد پالس های مغناطیسی ساطع می کند. همچنین سلول های عصبی را در ناحیه ای از مغز که خلق و خو و افسردگی را کنترل می کند تحریک می کند. اعتقاد بر این بوده نواحی از مغز را فعال می کند که فعالیت آن ها در افراد مبتلا به افسردگی کاهش یافته است.

 

طب سوزنی (درمان افسردگی با مدیتیشن و ای اف تی)

مدیتیشن ابزاری قدرتمند برای افزایش تمرکز و بهبود سایر تواناییذ‌های شناختی در نظر گرفته می‌ شود. برخی از افرادی که مدیتیشن انجام می دهند گزارش می کنند این عمل ایمنی بدن را تقویت خواهد کرد. در واقع، مدیتیشن اثربخشی خود را در درمان افسردگی نشان داده است. مدیتیشن  یک تکنیک برای استراحت و آرامش ذهن به حساب می آید. مهم تر از همه، در طول مدیتیشن،  مغز نه بر روی بیرون (رویدادهایی که در اطراف اتفاق می افتد، و غیره)، بلکه بر دنیای درون متمرکز می شود. کلید مدیتیشن موفق، توانایی “خاموش کردن” مغز و عدم حواس پرتی توسط محرک های خارجی است.

من، فریبا کیانی ، در مجموعه 7 روز با مدیتیشن برای درمان ساده افسردگی با مدیتیشن تخصصی افسردگی همراه شما هستم.

 

دارو درمانی برای افسردگی

درمان افسردگی با استفاده از بعضی داروها ممکن است که آن ها را معرفی می کنیم.

 

اهداف روان درمانی در افسردگی
تاثیرات روان درمانی بر درمان افسردگی

 

 • آگوملتین

داروی نسل جدید آگوملتین برای اختلالات افسردگی شدید، سطوح بالای اضطراب استفاده می شود. ترشح دوپامین و نوراپی نفرین را افزایش می دهد و گیرنده های ملاتونین را تحریک می کند. دوز استاندارد درمانی 25-50 میلی گرم 1 بار در روز است. به بازیابی ساختار طبیعی خواب، خلاص شدن از شر اضطراب و  حملات پانیک  کمک می کند.

 • آمی تریپتیلین

سازمان بهداشت جهانی آمی تریپتیلین را قابل اطمینان ترین در این گروه می داند. دوز استاندارد آن 200-250 میلی گرم در روز خواهد بود. عمل آن مسدود کردن بازجذب انتقال دهنده های عصبی است. یک داروی خوب برای اختلالات متوسط ​​تا شدید از نوع درون زا به حساب می آید. علاوه بر این، دارای اثر آرام بخش و خواب آور است. در درمان دردهای عصبی، برای پیشگیری از میگرن موثر واقع می شود.

 • اسیتالوپرام

این دارو به گروه داروهای مدرن تعلق دارد که بازجذب سروتونین (SSRIs) را سرکوب و به تاخیر می اندازند. بیشتر اوقات، مصرف آن برای اضطراب، حملات پانیک توصیه می  شود.  دوز استاندارد آن 10 میلی گرم در روز است.

 

انواع روان درمانی برای درمان افسردگی

مانند داروها، کمک روانشناختی دیگر درمان اصلی افسردگی است. روان درمانی رایج ترین شکل درمان روانشناختی به حساب می آید. روان درمانی شامل دو ویژگی اصلی گفتگو و همکاری است. انواع مختلفی از روان درمانی اثبات شده از جمله درمان شناختی رفتاری، روان درمانی روان پویشی، مشاوره حمایتی، و تمرین های ذهن و آموزش مدینیشن آگاهی وجود دارد.

افسردگی می تواند تاثیرات سو و بدی بر موفقیت تحصیلی بگذارد .روانشناسی کیانی برای رفع این مشکلات درمان با مشاوره تخصصی از طریق روش CBT را پبشنهاد می کند .

 

آموزش-مدیتیشن

اهداف روان درمانی در افسردگی

روان درمانی افسردگی می تواند هم حمایتی و هم درمانی باشد. این روش به بیمار کمک می ‌کند تا مهارت ‌هایی را برای کنترل احساسات و عواطف منفی، یادگیری تشخیص علائم افسردگی و پیشگیری از عود بیماری به دست آورد. اگر عادت دارد به هر اتفاقی که می افتد واکنش منفی نشان دهد، در این صورت در خطر افسردگی قرار دارد. وظیفه متخصص این است که چنین تفکری را بشناسد، به بیمار کمک کند دید عینی تری نسبت به چیزها پیدا کند. همچنین وضعیت سلامتی خود را برای بهتر شدن تغییر دهد.

 

افسردگی بعد از زایمان
راه های کنترل افسردگی بعد از زایمان چیست؟

 

درمان افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان به طور کلی با روان درمانی ( گفتار درمانی یا مشاوره) دارو یا هر دو درمان می شود.

 • روان درمانی

این نوع از افسردگی یکی از انواع افسردگی در زنان است .ممکن است در مورد نگرانی های خود با یک روانپزشک، روانشناس یا سایر متخصصان سلامت روان صحبت کنید. روانشناسی کیانی در این زمینه تجربه و مهارت بالایی دارد. همچنین می توانید از مشاوره آنلاین روانشناسی فریبا کیانی نیز استفاده نمایید. گاهی اوقات خانواده یا زوج درمانی نیز می تواند کمک کننده باشد. از طریق درمان، می توانید راه های بهتری برای مقابله با احساسات خود، حل مشکلات، تعیین اهداف واقع بینانه و پاسخگویی مثبت به موقعیت ها پیدا کنید.

 • داروهای ضد افسردگی

 پزشک ممکن است یک داروی ضد افسردگی را توصیه کند. اگر در دوران شیردهی هستید، هر دارویی که مصرف می کنید به شیر شما منتقل می شود. با این حال، اکثر داروهای ضد افسردگی را می توان در دوران شیردهی با خطر کم عوارض جانبی برای کودک مصرف کرد. برای ارزیابی خطرات و مزایای بالقوه داروهای ضد افسردگی خاص، با پزشک خود مشورت کنید. در برخی موارد، افسردگی پس از زایمان می تواند ادامه یابد و به افسردگی مزمن تبدیل شود. مهم است که درمان را حتی پس از شروع بهبودی ادامه دهید. توقف زودهنگام درمان می تواند باعث عود شود.

 

داروهای ضد افسردگی
درمان افسردگی با چه داروهایی سریع تر انجام میگیرد؟

 

افسردگی یکی از رایج‌ترین بیماری‌های روح و روان است و بین عموم افراد امروزه بسیار رایج است. اگر در خود یا اطرافیان خود با علائم افسردگی برخورد کردید جهت درمان آن اقدام کنید. من در مقالات قبلی به طور مفصل در مورد افسردگی و علائم آن صحبت کرده‌ام که پیشنهاد می‌کنم حتما به آن‌ها رجوع کنید. در این بخش از درمان افسردگی بدون دارو صحبت می‌کنم تا بتوانید خودتان با این مسئله کنار بیایید و از روان و روح خود محافظت کنید.

 

حقیقت درمان افسردگی بدون دارو!

در مورد افسردگی یک موضوع بسیار مهم  این است که افسردگی یک بیماری و مشکل طبیعی در انسان است. مکانیزم ذهن انسان کلا به دنبال شادی و حرکت رو به جلو نیست؛ بنابراین میل ناخودآگاه ذهن انسان به سمت افسردگی بیشتر است و این خود ما هستیم که با ترفندهایی از افسردگی جلوگیری می‌کنیم؛ در واقع اگر ما در سبک زندگی خود تغییرات آگاهانه ایجاد نکنیم به طرز طبیعی ممکن است این افسردگی در تمامی زمینه‌های زندگی رخنه کند. رفع افسردگی بدون دارو به این صورت است که باید در ابتدا توسط مشاور به علائم افسردگی برسید که آیا افسردگی روان و روح فرد را درگیر کرده است یا خیر تا در قدم‌های بعدی به درمان افسردگی با جلسات تراپی بپردازیم که در این قسمت نیازی به هیچ دارویی نیست. برای این منظور می‌توانید از مشاوره آنلاین افسردگی کمک بگیرید.

 

چگونگی سبک زندگی فرد افسرده  

قطعا در اطرافتان افرادی را دیده‌اید که زندگی بسیار یکنواختی دارند. این افراد صبح سر ساعت خاصی از خواب بیدار می‌شوند، سپس بعد از یک صبحانه همیشگی به محل کار خود می‌روند؛ در اغلب اوقات کار یکنواخت کاملا اداری انجام می‌دهند. بعد از کارشان اغلب اوقات به منزل می‌روند و به استراحت و احتمالا تماشای تلویزیون مشغول می‌شوند؛ اغلب اوقات این افراد نمی‌توانند زیاد به سمت هیجانات و تنوع وسایل جدید روی بیاورند، حتی شما ممکن است این افراد را همیشه در حال گفتگو بر روی یک موضوعات تکراری ببینید، یعنی حتی موضوعات ذهنی آن‌ها هم تنوعی ندارد و اغلب بر روی موضوعات تکراری در حال گفتگو هستند.

یکی از مهم‌ترین مسائل زندگی این افراد این است که آن‌ها اصلا در خود هیچ تمایل و انگیزه برای تغییر سبک زندگی نمی‌بینند و از زندگی خود لذت نمی‌برند؛ اما در همان حال احساس رضایت نسبی دارند. در واقع افرادی که سبک زندگی افسرده دارند، افسرده نیستند بلکه سبک زندگی‌شان متمایل به افسردگی است؛ اما خودشان خیلی از این سبک زندگی ناراحت و رنجیده نیستند.

 

فردی که افسرده است
زندگی فرد افسرده چگونه است؟

 

روش‌های درمان افسردگی بدون دارو 

روش‌های مختلفی وجود دارد که برای درمان افسردگی مورد استفاده قرارمی‌گیرد که البته برای هر فردی روش درمان متفاوت است؛ اما من در این بخش قصد دارم که به درمان کردن افسردگی بدون دارو در خانه بپردازم.

استفاده از دمنوش‌ها برای درمان افسردگی 

بسیاری از داروهای گیاهی و دمنوش‌ها برای  درمان افسردگی بسیار مفید هستند. این دمنوش‌ها و داروهای گیاهی باعث می‌شوند خلق شما بالاتر بیاید و شما احساس شادی بالاتری را تجربه کنید. 

 • دمنوش چای زعفران   

یکی از معروف‌ترین و خوشمزه‌ترین دمنوش‌های مناسب افسردگی، چای زعفران است. زعفران به طرز بارزی در کاهش افسردگی ما موثر است و زمانی که ما احساس افسردگی کردیم با نوشیدن این دمنوش ساده می‌توانیم احساس شادی را در خود بالا بیاوریم. 

 • دمنوش گیاه بابونه 

این دمنوش هم از جمله دمنوش‌های عالی برای رفع افسردگی است. این دمنوش در ایجاد شادی و آرامش شما موثر است. 

 • دمنوش چای سبز 

 این دمنوش برای رفع افسردگی شما بسیار مفید است. یکی از بهترین دمنوش‌ها برای رفع افسردگی همین گیاه چای سبز است و کمک شایانی به آرامش شما می‌کند.

 • شیر ولرم 

 راه درمان افسردگی بدون دارو شیر ولرم است. این نوشیدنی فوق العاده کمک می‌کند بتوانید حال خوب را تجربه کنید. این نوشیدنی را اغلب صبح‌ها همراه صبحانه یا شب‌ها هنگام خواب میل کنید که هم کیفیت زندگی روز شما خوب باشد و هم کیفیت خواب بالایی داشته باشید. 

 

چگونه بدون دارو افسردگی را درمان کنیم؟

یک راه درمان افسردگی بدن داروی متد کنترل فکر است. برای اینکه بتوانید با افسردگی خود مقابله کنید باید افکاری که باعث افسردگی می‌شود را کنترل کنید. برای اینکه بتوانید علائم را تشخیص دهید باید بتوانید زمان‌هایی که افسرده می‌شوید را شناسایی کنید. در مواقعی که این احساس به شما دست می‌دهد به حمام بروید و یک دوش آب خنک بگیرید یا به پیاده روی بروید و کاری را انجام دهید که از آن محیط و حالت دور شوید. 

 بدترین مدل فکری همان حالتی است که در سخت‌ترین و تیره‌ترین وضعیت روانی قرار گرفته‌اید و احتمالا اصلا راه فراری برای این مشکل حاد خود ندارید؛ اما همه وضعیت‌هایی که شما تجربه می‌کنید ممکن است به حالت‌های روانی بهتری هم منجر شود.

 زمانی که شما با شرایط‌های مختلفی روبرو می‌شوید می‌توانید به مدل ذهنی خود شکل بدهید تا بتوانید خود را از افسردگی‌های شدید و درد آور نجات دهید.

 

عوامل ایجاد افسردگی 

یکی از دلایل مهم ایجاد افسردگی عادت‌های روزمره شما است. این عادت‌ها بدون آنکه بدانید تداعی کننده افسردگی بالا در شما می‌شود و ما نمی‌توانیم از دست تاثیرات آن‌ها در امان باشیم. یکی از عادت‌های ایجاد افسرده ساز گیر کردن در مشکلات درونی است. به این صورت که شما نمی‌توانید از مشکلات اطرافتان رهایی پیدا کنید. عادت‌های افسرده ساز عادت به ماندن در شرایط بد است. بدون اینکه بتوانیم از آن شرایط رها شویم و یا به طور ذهنی خود را از آن شرایط بیرون بیاوریم.

 

فرد افسرده
عوامل ایجاد افسردگی

 

راه درمان افسردگی بدون دارو در 5 ثانیه

زمانی که احساس افسردگی کردید 5  شماره به طور معکوس بشمارید و سریع موقعیت خود را تغییر دهید. این حالت بسیار در به دست آوردن حال خوب برای شما موثر است و باعث می‌شود که شما بتوانید در حال خوب باقی بمانید. شما هر زمان که به این تکنیک تسلط پیدا کنید می‌توانید به راحتی بر افسردگی خود غالب شوید. 

فرمول کش لاستیکی برای خروج از افسردگی 

این فرمول بسیار ساده است به این صورت که  شما به کمک این تکنیک می‌توانید خود را از حالت افسردگی بیرون بکشید. تنها کافی است یک کش لاستیکی به دست خود ببندید و هر زمان که افسرده شدید آن کش لاستیکی را محکم بکشید، به طوری که درد را در دست خود حس کنید و از درد آن فکر و احساس آزار دهنده‌ای که درون شما ایجاد شده است بیرون بیایید. این عمل بسیار به شما کمک می‌کند که بر افسردگی خود غلبه کنید. 

انرژی منفی ممنوع

بسیاری از ما عادت داریم هنگامی که با افسردگی مواجه می‌شویم خود را در نقش قربانی نگه داریم که شاید نجات دهنده‌ای از راه برسد. نجات دهنده‌ای در راه نیست و هیچ چیزی نمی‌تواند شما را از وضعیت افسردگی بیرون بیاورد. شما برای اینکه بتوانید از این وضعیت بیرون بیایید باید به خود تلنگر بزنید و با گفتن جملات مثبت راه رهایی از افسردگی را برای خود باز کنید. 

موسیقی غمگین گوش ندهید 

شما هنگامی که به موسیقی‌های غمگین گوش می‌کنید شرایط را برای افسردگی فراهم می‌کنید. اتفاقا هر زمان به سوی افسردگی پیش رفتید. گوش کردن به موسیقی‌های غمگین سبب افسردگی شما خواهد بود. این مسیر را متوقف کنید و به سمت موسیقی‌های شاد بروید و همراه با آن به ورزش بپردازید. 

مدیتیشن رفع افسردگی انجام بدید 

مدیتیشن یکی از راه‌های مهم برای رفع افسردگی شما است. شما برای این که بتوانید ذهن خود را از افکار منفی نجات دهید می‌توانید به مدیتیشن بپردازید. مدیتیشن رفع افسردگی به شما کمک می‌کند تا بتوانید ذهنی سالم‌تر داشته باشید و از افکار آسیب زننده خارج شوید.

 

برای درمان افسردگی مراجعه به روانشناس الزامی است؟

تمام موارد ذکر شده در مقاله باعث مدیریت و بهبود افسردگی می شود؛ ولی باید به این موضوع توجه داشت که این موارد در افسردگی حاد باعث بهبود صد در صد شما نمی شود. برای درمان کامل افسردگی حاد باید با یک متخصص باتجربه مشورت گرفت تا دوران درمان مخصوص به خود را به شما بدهد.

فردی که دچار افسردگی حاد است؛ در صورت درمان نشدن، تنها خود را از پیشرفت در زندگی منع می کند. این فرد دیگر نمی تواند مانند بقیه ی افراد به زندگی معمولی خود ادامه دهد. این دسته از بیماران به دلیل بیاری حادی که دارند ممکن است دست به اقدامات خطرناکی مثل خودکشی بزنند. پس این گروه از بیماران درمان افسردگی را توسط روانشناسان  جدی بگیرند.

افرادی که افسردگی مقاوم به درمان دارند می توانند با مراجعه به فرد متخصص، راهکارهای تازه ای برای مدیریت و درمان آن پیدا کنند. خوردن سلیقه ای دارو ها بدون تجویز روانپزشک فقط بیماری شما را بدتر می کند و ممکن است که دوره ی درمان شما را طولانی کند.

همچنین ممکن است در طول دوره ی درمان، روانشناس شما را به دلیل رفتار های مثل احساس بی عرضگی دائم، اختلالات گوارشی، کم شدن انرژی و… به دکتر روانپزشک معرفی کند. پس بهتر است با روانشناس خود همکاری کرده تا توسط دکتر روانپزشک به بهبودی کامل دستیابید.

 

فردی درحال صحبت با روانشناس
درمان افسردگی با روانشناسی

 

سخن پایانی

وقتی فردی افسرده می شود انگیزه طبیعی او این است که عقب نشینی کند، تمام وظایف خود را در خانه و محل کار کنار بگذارد. باید با این احساس مبارزه کرد.افسردگی تاثیراتی بر روی روابط زوجین نیز می گذارد اگر این مشکلات رفع نشود می تواند موجب اختلافات عمیق و مشکلات شدید بین زوجین شود که پیشنهاد ما کمک از یک زوج درمانگر و جلسات زوج درمانی ماهر است. احساس  مسئولیت به شما اجازه نمی دهد زندگی روزانه خود را از دست بدهید.

برای درمان افسردگی با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا داروهایی که مصرف می کنید ممکن است باعث افزایش وزن شوند. در این صورت  باید به تغذیه توجه  ویژه ای  شود . اگر  افسردگی  با اختلالات خوردن (بی اشتهایی، پرخوری اجباری) همراه باشد، مشاوره منظم با متخصص ضروری است.برای دریافت خدمات مشاوره ای و مشاوره آنلاین روانشناسی در زمینه افسردگی می توانید با روانشناسی کیانی در ارتباط باشید.

منبع:  mayoclinic ، yourbrain ،israclinic

روانشناسی کیانی

 

سوالات متداول

 • انواع روان درمانی برای درمان افسردگی چیست؟

مانند داروها، کمک روانشناختی دیگر درمان اصلی افسردگی است. روان درمانی رایج ترین شکل درمان روانشناختی به حساب می آید. روان درمانی شامل دو ویژگی اصلی گفتگو و همکاری است. انواع مختلفی از روان درمانی اثبات شده از جمله درمان شناختی رفتاری، روان درمانی روان پویشی، مشاوره حمایتی، و تمرین های ذهن آگاهی وجود دارد.

 • راه های طبیعی برای درمان افسردگی به چه صورت است؟

استفاده از چای خار مریم و زعفران در رژیم غذایی و استفاده از اسید فولیک می تواند کمک زیادی در بهبود علائم افسردگی داشته باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید